Jedzenie

Kto karmi: szef kuchni ambasady kubańskiej o kuchni narodowej

Ambasady 145 państw działają w Moskwie: tysiące obcokrajowców mieszkających i pracujących w stolicy z całego świata muszą przyzwyczaić się do moskiewskiej żywności, sklepów i rynków. I każdy z nich pewnie tęskni za tym, jak „w domu”. Szefowie kuchni w ambasadach i rezydencjach muszą rozważyć jedno i drugie. Życie wokół postanowiło dowiedzieć się, kto i co przygotowuje pracowników i oficjalne przyjęcia w zagranicznych ambasadach Moskwy. W pierwszym odcinku serialu szef kuchni Kuby Gaspar Orestes Martinez Colina.

Kuba

republika socjalistyczna

3 000

Kubańczycy żyją i pracują w Moskwie

11 163 934

Ludność kubańska od 2012 r

Ambasada

Bolshaya Ordynka, 66

Miejsce zamieszkania

Spiridonovka, 28

O sobie

Urodziłem się w Hawanie 6 stycznia 1932 r. Zacząłem gotować w wieku 15 lat, po prostu mi się podobało. Uczyłem się bardzo mało: nie chodziłem do szkół ani kursów kulinarnych. Był zaangażowany w samokształcenie: czytał różne książki o gotowaniu i od 18 roku życia zaczął pracować w restauracjach, najpierw oczywiście w małych. Na początku musiałem nauczyć się gotować kubańską kuchnię. Później, kiedy zaczął pracować w poważniejszych miejscach, nauczył się gotować potrawy z innych krajów.

Na przykład Kubańczycy bardzo lubią kuchnię chińską, w przeciwieństwie do japońskiej - na Kubie nie ma takich restauracji. Wiem też, jak przygotować chińskie potrawy: pracowałem w chińskiej restauracji pod Ministerstwem Przemysłu Kuby. Ale to było później. Po pracy w restauracjach dostałem pracę w hotelu Habana Libre, gdzie musiałem poważnie zająć się gastronomią i dużo się nauczyć. Ale znów uczyłem się w praktyce.

W ambasadach pracuję od 1970 roku. Najpierw w Rumunii, następnie w Chinach, Polsce, Zimbabwe, Angoli, Rosji, Kanadzie i ponownie w Rosji. Łącznie w Moskwie mam już 12 lat. Moja żona towarzyszyła mi przed rozpoczęciem pracy w Angoli: nie poszedłem tam, ponieważ jest za gorąco, ale tutaj, ponieważ jest za zimno. Tak więc w Rosji jestem sam, mieszkam w rezydencji ambasadora. Co miesiąc wracam do domu. Ale w tym roku wyjeżdżam na Kubę na dobre, jestem już bardzo stary, muszę jechać na wakacje.

O pracy

Codziennie przygotowuję dla ambasadora i jego rodziny (5-6 osób) śniadanie, lunch i kolację. Sam przygotowuję menu. Oczywiście, jeśli są jakieś prośby, spełniam je. Ale nie gotuję według żadnego jasnego planu, ale po prostu pytam: „Co byś chciał?” Czasami odpowiadają, a czasem mówią „zrób to po swojemu”.

Zawsze pracuję sam. Ale kiedy gotuję na duże imprezy, przyjęcia i przyjęcia, mam jednego lub dwóch asystentów. Aby zapoznać ludzi z kubańską kuchnią, gotuję tradycyjne potrawy, takie jak arroz con gris, tamal en casuela - robię wieprzowinę - i piccadillo.

Jest dużo pracy i prawie nie mam wolnego czasu. Robię także inne rzeczy niezwiązane z gotowaniem. Sam wybieram artykuły spożywcze, zwykle w Auchan lub Metro. Jestem również na rynkach, już wszystko wiem, jeszcze dawno tu. Czasami chodzę do Dorogomilovsky, ponieważ nie jest daleko. Ale bardziej lubię supermarkety, ponieważ są one wygodniejsze, zwłaszcza, że ​​mam samochód i muszę chodzić po rynku i szukać. Jeśli chodzi o barierę językową, nie mówię po rosyjsku, ale istnieje niezbędne słownictwo. Nawiasem mówiąc, w sklepach, do których chodzę cały czas, pamiętają mnie osobiście i wiedzą, czego zwykle potrzebuję.

O jedzeniu

Znam nowoczesną kuchnię, ale nie podoba mi się to zarówno na Kubie, jak i wszędzie. Podoba mi się fakt, że jest pyszny, ale najważniejsze w nowoczesnej kuchni jest piękny widok, który nie zawsze odpowiada smakowi. A jeśli mówimy o niedrogiej nowoczesnej żywności, na przykład o tym, co podaje się w miejscach takich jak McDonald's, wówczas nazywamy ją chitarra - to znaczy złomem. Rozumiem, dlaczego takie rzeczy pojawiają się we współczesnym społeczeństwie, ale nie jestem ich zwolennikiem.

Na Kubie ludzie są przyzwyczajeni do prostych domowych potraw, a nie są to nawet rodzinne tradycje. Gotujemy z przyzwyczajenia, w zależności od potrzeb. Występują problemy z produktami, często czegoś brakuje, więc musisz wymyślić, szczególnie jeśli masz dużą rodzinę. Tutaj mamy takie danie, zwane La Ropa Vieja (tłumaczone z hiszpańskiego jako „stare poszarpane ubrania”). Gotuje się go zarówno w domu, jak i w restauracjach. Tutaj też gotuję, wszyscy to lubią. To mięso duszone w warzywach, aż rozpadnie się na włókna. Zwykle to danie, podobnie jak wiele innych kubańskich potraw, jest przygotowywane w dużych ilościach, aby nakarmić całą rodzinę.

6 kubańskich potraw

Szef kuchni Gaspard Orestes Martinez Colina

Arroz con leche

Arroz con leche

Deser ryżowy i mleczny i cynamon. Danie jest popularne w Hiszpanii, pochodzi ze świata arabskiego. Kiedyś w Ameryce Łacińskiej zmieniło się nieco: stało się bardziej słodkie, z góry zaczęli dodawać więcej cynamonu. Arroz con leche może przypominać Rosjaninie owsiankę ryżową. Pomimo pozornego ubóstwa przepisu, danie pozwala poczuć smak ryżu jako takiego. O ostatecznym smaku decyduje jakość ryżu.

Torrejas

Torrejas

Słodki tostprzemoczony
wino, syrop lub mleko z miodem, - co w Rosji nazywa się francuskim tostem lub grzankami. Danie powstało z tradycji wykorzystania wczorajszego chleba. Jest impregnowany bogatą mieszanką, dzięki czemu uzyskuje delikatną konsystencję. Na przykład istnieje wiele podobnych potraw na świecieCharlotte (krakersy nasączone mieszaniną jaj, mleka i cukru układa się w okrągły kształt, nadzienie umieszcza się w środku, wszystkie upieczone razem).

Picadillo

Piccadillo

Gulasz z mięsa mielonego z przyprawami, cebulą, papryką, czosnkiem. Najważniejsze tutaj, podawane z różnymi dodatkami mięso mielone. Picadillo pochodzi od słowa picar i tłumaczy się na „cut”, czyli dosłownie mięso mielone. Smak potrawy zależy w dużej mierze od dodanych do niej warzyw. To danie również pochodzi z Hiszpanii.

Tamal en Cazuela

Tamal en casuela

Danie gotowane w dużych rodzinach. Jego głównym składnikiem jest tłuczona kukurydza. Oprócz niej - mięso lub kurczak, ukłon i pieprz. Danie jest całkowicie odmienne od tamalesów, powszechnych w pozostałej części Ameryki Łacińskiej. Tamales to paszteciki na ciasto kukurydziane z różnymi nadzieniami. Tamal en Casuela - coś w tym rodzaju gulasz mięsny z dużą ilością tłuczonej (w mikserze) kukurydzy. Mięso i warzywa są smażone osobno, a następnie łączone i dodawana do nich tłuczona kukurydza.

La ropa vieja

Ropa vieja

Gulasz Z Warzywami. Tradycyjne hiszpańskie danie, dosłownie przetłumaczone - „stare ubrania”. Przygotuj to z skrawki, niedrogie kawałki mięsaktóre pozostają włókniste nawet po wielu godzinach hartowania. Zwykle jest przygotowywany w ten sposób: włóż mięso i warzywa do naczyń, przykryj pokrywką i gotuj przez długi czas, aż gulasz (do 8 godzin). Gaspar Colina gotuje trochę inaczej: najpierw gotuje mięso do tego stopnia, że ​​można je jednocześnie rozdzielić na błonnikfrytki warzywne, następnie dodaj do nich mięso i dusić wszystko razem.

Chichrrony

Chicharrony

Trzaski - wieprzowina ze skórą, krojona i smażona w stopionym tłuszczu wieprzowym. Jeść danie jak frytkiczęsto z piwem lub po prostu tak. Czasami chicharrony podaje się z innymi smażonymi potrawami: banany, ziemniaki

O Moskwie

Jak powiedziałem, mam bardzo mało wolnego czasu. Ale jeśli pojawi się okno, lubię chodzić po parkach (na przykład w Parku Gorkiego) i chodzić do muzeów. Zwłaszcza w Centralnym Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i Muzeum Panoramy „Bitwa pod Borodino”.

Nie chodzę do restauracji, nie podoba mi się sam proces. Nie tylko w Moskwie, ale wszędzie. Lubię jeść to, co sam gotuję. Oczywiście mogę gdzieś coś przekąsić, na przykład w Auchan jest wiele różnych sklepów, a jeśli jestem głodny i po drodze, mogę coś tam kupić. Kiedy idę, mogę iść do baru na piwo. Ale nie pamiętam nazwisk i nigdzie się nie wybieram.

Jeśli chodzi o twoje ulubione rosyjskie potrawy, są to zupy, a zwłaszcza hodgepodge i barszcz. Mogę to wszystko ugotować. Lubię ciasta, białka, pasty, shawarma. Mówią, że to nie jest dokładnie rosyjska kuchnia, ale wszystko jest w Moskwie w dużych ilościach.

Zdjęcia: Varvara Lozenko
Ilustracje: Sasha Pokhvalin

Obejrzyj wideo: kto mnie karmi (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jedzenie, Następny Artykuł

Voskhod: Jak agencja reklamowa z Jekaterynburga otrzymała Cannes Lions
Wykonane przeze mnie

Voskhod: Jak agencja reklamowa z Jekaterynburga otrzymała Cannes Lions

Na początku lata agencja reklamowa Voskhod z Jekaterynburga otrzymała siedem nagród na międzynarodowym festiwalu reklamowym w Cannes Lions za projekt społeczny „Make Officials Work”. Dla niego doły na drogach zostały zaprojektowane jako portrety urzędników miejskich. Współzałożyciel agencji i dyrektor kreatywny Andrei Gubaidullin opowiedział o historii firmy, jej najbardziej znaczącym sukcesie i planach na przyszłość.
Czytaj Więcej
Jak Petersburger uruchomił usługę szybkiej sprzedaży samochodów
Wykonane przeze mnie

Jak Petersburger uruchomił usługę szybkiej sprzedaży samochodów

Najpopularniejszym sposobem sprzedaży używanego samochodu jest umieszczenie reklamy na Auto.ru, Avito lub innej tablicy ogłoszeń. W pierwszej połowie 2014 r. W Rosji sprzedano 2,89 mln samochodów. Usługa Carprice działa jako pośrednik między właścicielem samochodu a sprzedawcą. Rozpoczęło się w lipcu, od tego czasu podłączyło do systemu ponad 500 dealerów i osiągnęło obrót w wysokości 1,5 miliona dolarów miesięcznie.
Czytaj Więcej
Krawiectwo niezależne: Getwear i jego internetowy projektant dżinsów
Wykonane przeze mnie

Krawiectwo niezależne: Getwear i jego internetowy projektant dżinsów

Jacob Karda, jego żona i partnerzy popełnili trzy błędy, tworząc własny projekt - internetowy projektant dżinsów. Najpierw przy wyborze biura projektowego, a potem przy zatrudnianiu programistów. Przedłużyło to uruchomienie projektu o dwa i pół roku i zwiększyło koszty dziesięciokrotnie. Partnerzy popełnili trzeci błąd, już zaczynając: rynek amerykański nie był zainteresowany ich ofertą.
Czytaj Więcej