Ciekawe

Na ulicy Rubinstein pojawił się furgonetka Gyros Co-op

Na Rubinstein Street, naprzeciwko Domu Tołstoja, pojawiła się ciężarówka z żywnością Gyros Co-op, w której gotują gyros - grecką wersję shawarmy. Jest to projekt Aleksandra Pietrowa i Siergieja Winogradowa, którzy opowiedzieli Life o swoim założeniu.

Gyros co-op


Adres: św. Rubinstein, 28

Czas pracy: 12:00-23:00,
w weekendy od 14:00

Jedzenie

Giros z sosem zaziki -250 rubli

Gyros z domowym curry -250 rubli

Grzyby grzybowe z parmezanem -250 rubli

Muffin czekoladowy z gruszką -90 rubli

Pomysł: Organizatorzy instytucji wcześniej mieli doświadczenie w branży restauracyjnej i marzyli o własnej instytucji. Jako pierwszy projekt postawiliśmy na koncepcję zrozumiałego i prostego jedzenia ulicznego. Przewiduje się, że furgonetka będzie działać do połowy zimy i zostanie tymczasowo zamknięta w okresie styczeń-luty, aby powrócić z nowym menu w marcu. Ponadto organizatorzy przygotowują dwa nowe projekty z kuchnią śródziemnomorską i karaibską.

Jedzenie i picie: Teraz kiosk oferuje cztery rodzaje gyros (250 rubli): jest klasyczna wersja z sosem zadziki i trzy autorskie - z domowym curry ze świeżych jabłek i ananasa, z pieczarkami i parmezanem i karmelizowaną dynią, sałatką mache i dressingiem z jeżyn. Do ich przygotowania używa się trzech rodzajów płaskich ciast - oliwek, pomidorów i sera - i piersi z kurczaka, które najpierw są przygotowywane przy użyciu technologii su-view, a następnie pieczone na grillu.

Obejrzyj wideo: Czego Nie Mówią Ludzie z Lotnika (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe, Następny Artykuł

Cafe Babetta
Nowe miejsce

Cafe Babetta

Babetta została otwarta na stronie bezimiennie mieszkającej i zmarłej w Butcher Cafe Balsamin i należy do tych samych właścicieli. Jaka jest różnica, dlaczego nowa instytucja była wypełniona ludźmi od pierwszych dni, a liczba wzmianek o niej w sieciach społecznościowych jest porównywalna z nowym warunkowym miejscem słynnego szefa kuchni? Oto odpowiedź: ponieważ koncepcja tego miejsca została wynaleziona i wdrożona przez niezwykle doświadczonego restauratora - Dmitrija Siergiejewa, współwłaściciela i założyciela Projektu Ginza.
Czytaj Więcej
Burgery Ketch Up Burgery w odlewni
Nowe miejsce

Burgery Ketch Up Burgery w odlewni

Burger Ketch Up Burgers - pierwsza kawiarnia przyszłej sieci - otwarta w Liteiny Prospekt, w pobliżu baru Union. Twórcy mówią niewiele o sobie, ale mają wielkie plany: w Petersburgu planują uruchomienie około siedmiu podobnych miejsc. Główna sekcja „Burgery” przedstawia dziewięć potraw.
Czytaj Więcej
Restauracja i bar „Let's go”
Nowe miejsce

Restauracja i bar „Let's go”

Od lata tego roku prezenterka telewizyjna, dziennikarz i specjalistka kulinarna Elena Chekalova rozpoczęła pracę w profesjonalnej kuchni, najpierw w klubie gastronomicznym Leveldva, który znajduje się nad restauracją Ugolyok, a następnie w restauracji Rybka. W obu instytucjach Chekalova działała jako szef kuchni marki, a jej własny szef kuchni Igor Kotov pomógł jej.
Czytaj Więcej
LaCelletta na nabrzeżu Fontanka
Nowe miejsce

LaCelletta na nabrzeżu Fontanka

Na rogu ulicy Bielińskiego i nabrzeża Fontanka, naprzeciwko cyrku, kawiarnia LaCelletta otworzyła się w przestronnym pokoju na parterze. Miejsce należy do kilku Włochów kierowanych przez Roberta Arduiniego, którego rodzina od dwudziestu lat prowadzi hotel i restaurację w regionie Marche. Aby rozpocząć swój pierwszy rosyjski projekt, przywieźli zespół szefów kuchni i baristę, w tym szefa kuchni Giorgio Siciliano, którzy przedstawiają swoje poglądy na temat autentycznej kuchni włoskiej.
Czytaj Więcej