Ciekawe

W kawiarni Vladimirsky Prospekt Barbarotto

Na Vladimirsky Prospect otwarto kawiarnię Barbarotto. Jeden z byłych założycieli, Alexander Shulman, otworzył zakład na miejscu skandalem baru z makaronem C1tizen, który został zamknięty miesiąc temu. Przedstawiciele kawiarni mówili Life'owi, jak to działa.

Barbarotto


Adres: Vladimirsky Prospect, 8

Czas pracy: 11: 00–23: 00, piątki i soboty do 01:00

Pomysł: Podstawą menu jest popularne włoskie jedzenie uliczne, takie jak pizza Stromboli zawijana w bułki (330 rubli), trapezitsa - podobizna shawarma w domowej ciabatcie (300-380 rubli) i aranchiniowe kulki ryżowe nadziewane krewetkami i suszonymi pomidorami (390 rubli), szpinakiem i boczkiem (280 rubli) i mozzarellą (300 rubli). Również w kawiarni serwowana będzie porchetta i zwykłe włoskie klasyki - cztery rodzaje pizzy, domowy makaron i kilka deserów.

Karta barowa zawiera zastrzyki (350 rubli), piwo rzemieślnicze (200 rubli) i charakterystyczne koktajle, z których niektóre są przygotowywane wcześniej i butelkowane na kranach piwa (350 rubli).

Szef kuchni: Kuchnią instytucji kierował początkujący szef kuchni Aleksiej Daniłow (rodzina Global Point).

Wnętrze: Aby przemyśleć lakoniczne wnętrze C1tizen zwany byłym projektantem - Anastasią Ustimenko. Zachowała betonowe ściany i większość mebli, ale starała się ożywić wnętrze za pomocą plakatów, plakatów i graffiti na ścianach.

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe, Następny Artykuł

Ludzie w mieście: kto zabiera zwierzęta ze schronisk
Ludzie

Ludzie w mieście: kto zabiera zwierzęta ze schronisk

Miasto ma kilkadziesiąt schronień dla bezdomnych zwierząt. Koty i psy przybywają tam w dużych ilościach i na różne sposoby, ale znacznie rzadziej zdobywają nowych właścicieli. Życie wokół znalazło zwierzęta, które miały szczęście znaleźć dom, i rozmawiało z tymi, którzy zdecydowali się wziąć je dla siebie.
Czytaj Więcej
Osobiste doświadczenie: staż w restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelin
Ludzie

Osobiste doświadczenie: staż w restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelin

Polina Manskaya, dziennikarka kulinarna, twórczyni Foodandfood.ru, witryny poświęconej jedzeniu i podróżom, opowiedziała Lifeowi, jak po studiach we włoskiej szkole dla profesjonalnych szefów kuchni przebywała na stażu w restauracji nagrodzonej gwiazdką Michelin, co kosztowało i uczyło. WYBÓR RESTAURACJI Przed studiami w akademii kulinarnej nigdy nie pracowałem jako kucharz, ale byłem zainteresowany uzyskaniem stażu w restauracji z gwiazdkami Michelin.
Czytaj Więcej
Osobiste doświadczenie: Jak uratować opuszczone osiedla na przedmieściach
Ludzie

Osobiste doświadczenie: Jak uratować opuszczone osiedla na przedmieściach

Muzeum Moskiewskie organizuje wystawę poświęconą dawnym majątkom szlacheckim, które znajdują się na terenie tzw. Nowej Moskwy, w przestrzeni między Autostradą Kijowską a Warszawską, która nagle stała się miastem. Rosyjskie majątki szlacheckie to ból i smutek zarówno dla Ministerstwa Kultury, jak i miłośników architektury: w większości przypadków są to zapomniane ruiny, które należy przechowywać kosztem budżetu, ale nie przeznaczaj pieniędzy na ich odbudowę.
Czytaj Więcej