Odkrycie tygodnia

Coffee Central Coffee w Europie i nowy Kneading in Academic

W nowym „Odkrycie tygodnia” Życie w Jekaterynburgu mówi o nowej kawiarni w centrum biznesowym „Europa” i pierogach „Ugniatanie” w akademii.

SMS

Lilia Nizamova

Coffee Shop Coffee Central

ADRES: Lenin Ave., 25

CZAS PRACY: Poniedziałek-piątek 7: 00-22: 00, sobota-niedziela 8: 00-22: 00

 instagram

Nowe miejsce zostało otwarte na pierwszym piętrze centrum biznesowego „Europa”, obok sklepu DKNY, wejście od ulicy Uritsky. Na drzwiach nie ma jeszcze napisów, ale już pojawił się okrągły znak. Projekt został zapoczątkowany przez twórców „Młynka do kawy” w Bieriezowskim, Aleksandra Somin i Anny Melnik.

Wewnątrz przestrzeń jest duża i ciemna, z dobrym zagospodarowaniem przestrzennym - przy oknie znajdują się stoły (jeden z nich ozdobiono bukietem żonkili), wysoka strefa z sofą i duży okrągły stół w rogu. Ktoś porównał to miejsce z La Rose, ale prawie nie ma nic wspólnego z eklery, z wyjątkiem welurowych sof i foteli.

Menu kawiarni z nutą wiedeńską obejmuje kawę i desery, są śniadania, sałatki, zupy i dania gorące, a także bezpośrednie połączenia z Austrią - Kaiserschmarin, Tafelspitz i wiedeńskim sznyclem i kremowym Belvedere. Po zamówieniu komplementu wyjmują butelkę wody. Od siódmej rano śniadania zaczynają się od 100 rubli za owsiankę, od 150 rubli za granolę z jogurtem i od 350 rubli za benedykta z pieczoną wołowiną.

W oknie prezentowane są słodycze od 60 do 220 rubli: makaroniki sprzedają się za 70 rubli, a ciasto miodowe za 210 rubli. Koszt kawy zaczyna się od 100 rubli za filiżankę (tak bardzo kosztują filtr kawy i podwójne espresso). Najdroższe przedmioty na mapie napojów podano za 250 rubli - berberys latte i rafia z trzema rodzajami czekolady.


Cytaty z menu:

Benedykt z Łososiem - 320 RUBLES

Przecier z dyni - 250 RUBLES

Wiedeński Sznycel - 490 RUBLES

Americano - 120 RUBL

Herbata rokitnikowa - 150 RUBLES

Pierogi „Ugniatanie”

ADRES: św. Wilhelm de Gennina, 47

TELEFON: +7(343)287-30-01

CZAS PRACY: Poniedziałek-piątek 11: 00-21: 00

 instagram

 vk

Nowe „Ugniatanie” zostało otwarte w budynku mieszkalnym w dzielnicy akademickiej. Pierogi nie mają jeszcze znaku, pojawi się w najbliższej przyszłości, przy wejściu znajduje się filar reklamowy, przy którym można znaleźć instytucję. Teraz jest to drugi punkt sieci - miejsce na ulicy Moskiewskiej, gdzie znajdowała się „skorupa”, zostało zamknięte z powodu ciągłych problemów z narzędziami.

Pokój jest mały, dla 28 gości, kompletny analog przestrzeni na ulicy Puszkina. Wnętrze projektanta jest spokojniejsze niż w pierwszym manekinie - jasnosrebrne ściany, bramy i srebrne logo.

W menu klasycznego „Ugniatania”: pierogi z musem z łososia i koperku „Olej i gaz”, „Mu-mu” z marmurkowej wołowiny z ricottą i świeżym tymiankiem, „kurczak” i pierogi z ptasiej wiśni z domowym twarożkiem i śmietaną porzeczkową, wymyślone przez buntownika kuchni uralskiej Vladimir Olkinitsky. Tutaj można skosztować wszystkich potraw lub zabrać ze sobą mrożone pierogi. Nowe przedmioty już wkrótce.


Cytaty z menu:

Sałatka Som Tam z marchwi - 100 RUBL

Rosół Z Kurczaka - 70 RUBLES

Ciasta Dyniowe - 100 RUBL

Pierogi „Siberian Tract” - 210 RUBLES

Pierogi z Wiśniami - 220 RUBLES

NOWOŚĆ W MENU

„Węgle”

ADRES: Przewód syberyjski, 3

TELEFON: +7 (343) 237-24-01

 instagram

 vk

 facebook

W każdą niedzielę zespół restauracji organizuje lekcje mistrzowskie dla dzieci dla młodych gości. 19 maja dzieci zapraszane są do gotowania pizzy i koktajlu mlecznego, a 26 maja zapiekanka ziemniaczana i pyszny sok wiśniowy.

Koszt klasy mistrzowskiej wynosi 200 rubli. Bilety można kupić w dniu imprezy w restauracji, zaczynając od 15:00.

„Jesteśmy”

ADRES: św. 8, 46 marca, piąty etap Greenwich, drugie piętro

TELEFON: +7 (343) 346-98-78

 instagram

 facebook

Od 21 maja w kawiarni świadomego odżywiania „Jesteśmy” przez cały tydzień świętuje swoje pierwsze urodziny. 24 maja o godz. 10:30 odbędzie się spotkanie z surową i wegańską szefową kuchni Aliną Kuzniecową. Podczas śniadania goście będą rozmawiać o tym, czym jest „żywe jedzenie” i biofotoniczna energia pożywienia, a Alina powie, jak i dlaczego aktywować orzechy i nasiona, udzieli wskazówek dotyczących ich namaczania i kiełkowania oraz zorganizuje warsztaty na temat wytwarzania mleka orzechowego. Udział jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja na śniadanie. Możesz zarejestrować się w dyrekcji instytucji.

Na ulicy Karl Liebknecht 22/1 otworzył kawiarnię „Coffee Break” z cenami napojów i potraw za 55 rubli. Menu można znaleźć na Instagramie faceci.

Druga kawiarnia Surf Coffee z 45 miejscami zostanie otwarta na pierwszym piętrze centrum handlowego Power of Freedom. Zajmie połowę dawnej siedziby Hard Store, która stała się bardziej kompaktowa. Wnętrze będzie się różnić od tego w rezydencji na Weiner Street - industrialny styl zastąpił tropik, surfing i palmy. Premiera zaplanowana jest na 25–26 maja.

Restauracja Momo ogłosiła na swoim Instagramie wiadomości od szefa kuchni Romana Kalinina i uruchomienie tarasu.

czytaj TAM, GDZIE WYGODNE:

Obejrzyj wideo: Pizza-making robot to challenge traditional pizzaiolos worldwide (Marzec 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Odkrycie tygodnia, Następny Artykuł

Urodziny Rabitsy, Life at regatta i Claude Lantsman's Napalm show
Weekend

Urodziny Rabitsy, Life at regatta i Claude Lantsman's Napalm show

Film Olgi Darfi „I Am Gagarin” Pokazy filmowe „Napalm” Dokument o miłości sprzed pół wieku, który został zebrany krok po kroku przez autora „Shoa” Claude'a Lantsmana. To historia krótkiego spotkania, które zmieniło życie dwóch osób - Francuza i pielęgniarki Koreańskiego Czerwonego Krzyża. Film został po raz pierwszy zaprezentowany w zeszłym roku na festiwalu filmowym w Cannes i zebrał wiele entuzjastycznych odpowiedzi.
Czytaj Więcej
Retrospektywa Wima Wendersa, wystawa Pepperstein, powrót The X-Files
Weekend

Retrospektywa Wima Wendersa, wystawa Pepperstein, powrót The X-Files

Dokąd pójść „Łowcy marmurowych głów (Archeologia przyszłości)” Kiedy: 28 stycznia - 28 lutego Gdzie: Muzeum badań Rosyjskiej Akademii Sztuki (nasyp Universitetskaya 17) Koszt: 200 rubli Pierwsza wystawa wpływowego rosyjskiego artysty Pavla Peppersteina w Petersburgu od dziewięciu lat, który w zeszłym roku ustanowił osobisty rekord, gdy jego praca opuściła aukcję za 165 tysięcy euro.
Czytaj Więcej
Koncerty Zemfiry i „Talnika”, wystawa sztuki odwilży i „targu Lambada”
Weekend

Koncerty Zemfiry i „Talnika”, wystawa sztuki odwilży i „targu Lambada”

Wystawa „Odwilż w Moskwie: 1953–1968” Wielkoskalowy projekt Muzeum Moskiewskiego na temat sztuki i kultury odwilży. Obrazy i rysunki, projekty architektoniczne, plakaty filmów Kozintseva i Tarkowskiego, pierwsze wydania poetów lat sześćdziesiątych i przedruki zrehabilitowanych modernistów współistnieją z artefaktami, które przenoszą obraz czasu - plakaty na temat eksploracji przestrzeni, mebli, urządzeń i odzieży.
Czytaj Więcej