Plany sezonowe

22 kawiarnie, bary i restauracje, które zostaną otwarte latem w Petersburgu

Paninaro

DATA OTWARCIA:czerwiec

ADRES:Żukowski, 41

Druga pizzeria Paninaro, w której gotują pizzę na cienkim chrupiącym cieście z niezwykłymi dodatkami, zostanie otwarta w pierwszych tygodniach lata - teraz pracownicy już tego szukają. Instytucja będzie bardziej niż pierwsza i skoncentruje się na wieczornym formacie. Ponadto zespół przygotowuje się do otwarcia tajskiej restauracji na Bolshaya Zelenina, tuż obok Paninaro, ale należy się tego spodziewać dopiero pod koniec lata.

„Pedro and Gomez at Larisa”

DATA OTWARCIA:czerwiec

ADRES:Rubinstein, 29

Rosyjsko-norweski zespół pod przewodnictwem Stanislava Fedulina, który niedawno otworzył restaurację Kontora, otwiera demokratyczny bar przy ulicy Rubinstein. W hiszpańskim piekarniku Josper gotuje się między innymi mięso i ryby - głównie przekąski, dzięki czemu można obejść się bez urządzeń. Oprócz stacjonarnych pomieszczeń, w których kiedyś znajdował się sklep z antykami, bar będzie miał własną ciężarówkę z jedzeniem.

„Marzyciele”

DATA OTWARCIA:koniec czerwca

ADRES:nab. Rzeka Fontanka 11

Twórca kawiarni Coffee Station na Niekrasowej Ludmiła Iwanowa otwiera teraz instytucję na Nabrzeżu Fontanka. Zakłada się, że będzie to miejsce na każdy dzień, w którym można zjeść i wypić lampkę wina lub filiżankę kawy. Instytucja będzie miała własną małą cukiernię, a w menu znajdą się autorskie potrawy szefa kuchni Antona Abrezova („Smak jest”, Prosto Vino). Lista win zostanie sporządzona przez sommeliera Anatolija Żdanowa (Biblioteka, Prosto Vino) - wszystkie pozycje na niej będą dostępne przy kieliszku.

Rynek na Newskim

DATA OTWARCIA: czerwiec

ADRES:Nevsky pr., 92

W miejsce restauracji Long Tail wkrótce otworzy się nowy punkt w sieci samoobsługowych restauracji Marketplace. Tandoor pojawi się po raz pierwszy w nim, gdzie będą piec ciasta i chleb, oraz dwa duże kociołki, w których będą gotować pilaw - w Ferghanie, w Buchara, z ciecierzycą, suszonymi owocami i różnymi odmianami ryżu. Ponadto w menu znajdzie się kutaba z jagnięciną, kurczakiem, serem i ziołami, orientalne zupy - shurpa i bazar - oraz autentyczna shawarma, podczas gdy popularne potrawy kuchni azjatyckiej i włoskiej nigdzie się nie znajdą.

Manneken pis

DATA OTWARCIA:początek lipca

ADRES:Kamennoostrovsky pr., 12

Druga belgijska kawiarnia Manneken Pis w Petersburgu zostanie otwarta po stronie Piotrogrodu. Niedawno marka znalazła się pod kontrolą holdingu ReCa („Summer Residents”, Steak Story, Munhell) - wcześniej instytucja była własnością grupy firm Beer Card (Beer Card, Trappist, Forcemeat & Bochka). Nowy właściciel zamierza rozwinąć markę Manneken Pis jako sieć, ale koncepcja założenia pozostanie niezmieniona - tak samo belgijskie piwo i kuchnia.

Bar piwny ReCa

DATA OTWARCIA: określone

ADRES: Rubinstein St., 9/3

Kolejny browar z holdingu ReCa zostanie otwarty na Rubinstein Street, ale jego koncepcja nie jest jeszcze jasna - początkowo chcieli otworzyć w tym miejscu trzeci Manneken Pis, ale potem wydawało się, że porzucili ten pomysł. Do tej pory wiadomo tylko, że bar skoncentruje się na ciekawym jedzeniu ulicznym i rzemieślniczym piwie.

Zupy i bułki

DATA OTWARCIA: czerwiec

ADRES:Planernaya St., 59

Latem w centrum handlowym „Montpensier” rozpocznie się nowa sieć fast foodów Soup & Roll's. Menu, jak sama nazwa wskazuje, będzie obejmować bułki z różnymi nadzieniami (wieprzowina z warzywami, tatar z tuńczyka, kremowy kurczak), a także zupy kremowe i sałatki. Usługa dostawy będzie działać.

„Nasza Dacza”

DATA OTWARCIA:19 czerwca

ADRES:Primorsky autostrada, 448

Restaurację w rezydencji osobistej pokojówki Katarzyny II w Repinie otwiera także holding Ginza Project. Zajmie trzy piętra, przeznaczone dla łącznie dwustu gości, ponieważ wielu będzie mogło skorzystać z otwartego tarasu i kilku altanek. Menu, oprócz dań kuchni europejskiej, będzie obejmować mięso i owoce morza z grilla.

„Larisuvannohochu”

DATA OTWARCIA: czerwiec

ADRES:Avenue of Science, 14

Restauracja w dzielnicy Kalinin, zwana słynnym cytatem z filmu „Mimino”, należy do projektu Ginza, który otwiera nowe placówki z prędkością kosmiczną. Będzie on zlokalizowany na stronie restauracji Bakhchay. Menu jest bez niespodzianek - obejmuje głównie dania orientalne.

Park spożywczy

DATA OTWARCIA:połowa czerwca

ADRES:Alexander Park,
TC „Giant”

W tym samym budynku z kinem „Giant Park” otworzy rodzinną restaurację z projektu Ginza. W menu znajdzie się sekcja z hot dogami, shawarmą i kanapkami, ale będzie o wiele więcej skomplikowanych potraw. Ogólnie rzecz biorąc, chcą, aby restauracja wyglądała jak park z wieloma różnymi zajęciami dla dzieci i dorosłych.

Restauracja z oryginalną kuchnią Aleksandra Belkowicza

DATA OTWARCIA: określone

ADRES:Bolshoy Prospect P.S., 32

Szef kuchni Ginza Project Alexander Belkovich otworzy restaurację z oryginalną kuchnią po stronie Piotrogrodu. Projekt będzie realizowany we współpracy z holdingiem Ginza Project w siedzibie Aivengo Cafe na Bolshoi Prospekt. Menu będzie oparte na koncepcji żywności wygodnej - żywności wygodnej do jedzenia. Kuchnia zostanie otwarta, a przy przygotowywaniu potraw wykorzystają głównie produkty rosyjskie i tradycyjny sprzęt.

Rakiety i biskupi

DATA OTWARCIA:czerwiec

ADRES:Gorokhovaya St., 26

Twórca piwnej kawiarni i browaru „Bakunin” Aleksander Romanenko na początku czerwca otwiera nową instytucję, która będzie również specjalizować się w rzemiośle piwa. Bar zgromadzi dwa tuziny odmian: cały asortyment browaru Bakunin, jedną specjalną odmianę poświęconą otwarciu, jedną z najlepszych browarów rzemieślniczych z Rosji, a także wyłączny import z Norwegii, Estonii, Holandii i USA. Ponadto w Rocket & Bishops zaprezentowanych zostanie około 200 rodzajów piwa butelkowanego i eksperymentalnych cydr chmielowych, które Bakunin zaczął warzenia w ubiegłym roku. Z jedzenia - hamburgery i żeberka wieprzowe. Częścią muzyczną zajmie się zespół F-Tunky Special.

Mickey i małpy

DATA OTWARCIA:lipiec

ADRES:Kazańskaya, 26

Zespół Coffee Rooms i jestem wdzięczny za dziś przygotowuje duży projekt na rogu ulicy Gorokhovaya i Kanału Griboedova - z restauracją, barem, kwiaciarnią i coworkingiem. Menu jest wciąż w fazie rozwoju, projekt jest również - nawiasem mówiąc, sami właściciele są w to zaangażowani.

Letni projekt od S-11

DATA OTWARCIA:w połowie czerwca

ADRES:Włoska ulica, 17

Zespół S-11 Romana Burtseva (House of Life, Solyanka), w połowie czerwca, otworzy letni projekt na dziedzińcu przy ulicy Italianskaya. Na powierzchni 170 metrów kwadratowych znajdzie się kuchnia, bar i parkiet taneczny. Architekt - Mikhail Barkhin (Coffee22, Two Hares, Grand Cru). W programie muzycznym uczestniczyli Kirill Sergeev (Kito Jempere) i Witalij Sokulsky (Vitalik) - na stronie planują organizować festiwale muzyczne.

„Młodzież”

DATA OTWARCIA:czerwiec

ADRES:Prawda 9

Roman Krasilnikow, znany miastu z projektów Quarter and Salon, oraz Pavel Safronov z City Projects otworzą kawiarnię-bar z otwartą kuchnią obok Khachapuri i Wine. Tutaj przyjaciele i znajomi właścicieli będą gotować i polewać - wszystko w bardzo rozsądnych cenach. Na przykład gorące danie kosztuje około 200 rubli.

Blokuj

DATA OTWARCIA:czerwiec

ADRES:Ulica Potiomkinskaya, 4a,
„Leningrad Center”

Moskiewski restaurator Alexander Rappoporot („Dr. Zhivago”, Cook'kareku, „chiński list”, Black Thai) otwiera w Petersburgu dużą restaurację mięsną, która będzie przygotowywana z rosyjskiej marki mięsnej Prime Beef. Jest uprawiany w regionie Woroneż, w gospodarstwie Zarechnoye, gdzie specjalnie dla restauracji wybiera się stado czarnych byków angus. Obiecują, że wybór dań mięsnych będzie największy w Rosji. Polityka cenowa instytucji będzie elastyczna: zakłada się, że pomimo dekoracji zewnętrznej i lokalizacji, restaurację odwiedza wielu gości.

Winiarnia od twórców Prosto Vino

DATA OTWARCIA:określone

ADRES:określone

Właściciele zamkniętego baru Prosto Vino w Trzecim Klastrze otworzą nową winiarnię w centrum miasta w środku lata - teraz wybierają dla niej pokój. Będzie się nazywać inaczej, ale główna idea pozostanie ta sama - ciekawe wina i najbardziej przystępna cena.

La Cheletta

DATA OTWARCIA: czerwiec

ADRES: nab. Rzeka Fontanka, 30

Autentyczna włoska kawiarnia La Celletta - projekt rodziny Arduini, który zawiera mały hotel i restaurację w prowincji Pesaro e Urbino w regionie Marche. Kuchnia w tej instytucji będzie typowa dla tego regionu Włoch: oprócz pizzy, makaronów, zup i sałatek w menu znajdzie się sekcja z pirydynami - cienkimi ciastami z różnymi nadzieniami. Przygotowane zostaną również włoskie lody lody. Szef kuchni Giorgio Siciliano przyjedzie do Petersburga z włoskiej La Celletta.

Wegetariańska kawiarnia od twórców kawiarni „Dill”

DATA OTWARCIA: do określenia

ADRES:są określone

Właściciele sieci wegetariańskich kawiarni „Dill” aktywnie szukają nowego pokoju w centrum miasta i najprawdopodobniej zobaczymy ich nowe miejsce do końca lata. Co to będzie - nowy „Koper” lub zupełnie inna historia, nie jest jeszcze jasne: wszystko będzie zależeć od wybranego miejsca. Jednak każde jedzenie z pewnością będzie wegetariańskie.

Bar „Streets”

Data otwarcia: sierpień

Adres: określone

Współzałożyciel Radiobaby Alexander Kapustin i menedżer ds. PR kilku barów miasta Emil Spiegel otworzy bar w centrum miasta do końca lata. Ich pomysłem jest odtworzenie atmosfery ulic europejskich miast, a dokładniej portugalskiego. Znajduje to odzwierciedlenie w jedzeniu i we wnętrzu.

Nowe „Biuro”

DATA OTWARCIA:określone

ADRES: są określone

Właściciele dwóch kawiarni-barów Biura Artem Chwatow, Jewgienij Johansen i Piotr Łobanow zamierzają otworzyć trzecią instytucję, ale nie mówią jeszcze gdzie. Niewiele jeszcze wiadomo na temat tej koncepcji, ale najprawdopodobniej zostanie ona zbudowana wokół dwóch elementów sukcesu - hamburgerów i alkoholu.

Bar Kobasica

DATA OTWARCIA:określone

ADRES:określone

Autentyczne dania kuchni serbskiej przygotowywane są na otwarcie przez szefa kuchni Nikolę Krstic i jego brata Jovana Rasheta, właściciela gastro-baru Chaika na nabrzeżu rzeki Moika. W menu znajdą się tradycyjne potrawy, których prawie nigdy nie będzie smakować w Petersburgu - chevapi, pleskavitse, cielęcina chorba, sarma, posiłki i inne. W barze zostanie otwarty mały sklep, w którym można kupić półprodukty mięsne, domowe dżemy, soki, przyprawy, ser i inne produkty mleczne przywiezione z Serbii.

Piwiarnia z Włoch

DATA OTWARCIA: koniec lipca

ADRES:Ulica Rubinstein

Po GooseGoose Bisro następną linią holdingu Italy Group jest browar przy Rubinstein Street. Nazwa i dokładny adres są na razie utrzymywane w tajemnicy, a format jest opisany jako „gastropub” - co oznacza, że ​​powinieneś spodziewać się mniej lub bardziej poważnego jedzenia.

Zdjęcia: 1 - Yasia Vogelhardt, 2, 3 - Shutterstock.com, 4 - Market Place, 5 - Dima Tsyrenshchikov, 6 - Shutterstock, 7 - Soup & Roll's, 8, 9, 11, 12, 13, 15, 16 - Shutterstock, 10 - Obed Bufet, 14 - S-11

Popularne Wiadomości

Kategoria Plany sezonowe, Następny Artykuł

Dziewczyny w kulturystyce
Ludzie w mieście

Dziewczyny w kulturystyce

Dla większości sportowców odciążenie mięśni nie jest celem samym w sobie, ale środkiem do osiągnięcia wyniku. Ale nie dla kulturystów. Od miesięcy przestrzegają diety i trenują, aby pokazać się w całej okazałości na scenie, w przypadku dziewcząt - w kostiumie kąpielowym, na obcasach iz jasnym makijażem. Redaktorzy „Life wokół” rozmawiali ze sportowcami z Niżnego Nowogrodu o konkurencji, sprawiedliwości sędziów, życiu osobistym i hejterach, a także o tym, jak prawidłowo jeść i trenować, aby wygrać nagrody.
Czytaj Więcej
Pokaz tancerzy i pylon tancerzy w Irkucku
Ludzie w mieście

Pokaz tancerzy i pylon tancerzy w Irkucku

Taniec pylonowy i pokazy ze striptizem, nawet w 2019 roku, są nadal piętnowane. Czy wstydem jest tańczyć na słupie, jak publiczność reaguje na liczby z elementami erotyki i ile artystów podobnego gatunku może zarobić w Irkucku, Life zapytało łącznie trzech profesjonalnych artystów i choreografów.
Czytaj Więcej
„Schudnij!”: Irkuccy trenerzy fitness o „przebiśniegach” i szkoleniu online
Ludzie w mieście

„Schudnij!”: Irkuccy trenerzy fitness o „przebiśniegach” i szkoleniu online

Wraz z nadejściem wiosny kluby fitness wypełniają się przebiśniegami - ludźmi, którzy chcą pilnie uporządkować swoją sylwetkę. Życie wokół rozmawiało z trenerami z Irkucka o tym, jak odnoszą się do sezonowości w fitnessie, a także o trendach w 2019 roku i szaleństwie dla zdrowego stylu życia. Anastasia Shimokhina Doświadczenie trenerskie - 10 lat Wszyscy przychodzą i chcą okrągłego pięknego tyłka i płaskiego brzucha, to się nie zmienia.
Czytaj Więcej